1. Az ősember vallása. A neolitikus forradalom vallási megújulása. Megalith kultúrák.
2. Vallási eszmék az ókori Egyiptomban. Lélekhit és erőtan. Istenek és planéták.
3. Vallási eszmék az ókori Egyiptomban. Pert em heru. Uszir (Ozirisz)-kultusz. Hermész Triszmegisztosz.
4. Vallás Mezopotámiában. Sumer kultúra és vallás.
5. Vallás Mezopotámiában. Az akkád szintézis - Enúma elis.
6. Perzsa vallás. Perzsa ősvallás. Zarathusztra vallása Iránban.
7. Perzsa vallás. Ardáj Viráz Námag. A zurvánizmus eretnekmozgalma. A párszik vallásgyakorlata.
8. A sámánság vallási hagyománya. A samanizmus, mint vallástörténeti félreértés. A sámánhit: népi hiedelemrendszer, hitrendszer, vagy tudásrendszer – rendszer-e? A sámán szó etimológiája, és azegyéb helyi kifejezések jelentései. A sámáni típusú vallások helye a vallástörténetben és a vallásetnológiában. A samanizmus kozmológiája.
9. A sámánság vallási hagyománya. A sámánná válás útja. A sámán feladatai: gyógyítás, jövendőmondás, áldozatok bemutatása, a halott lelkek kísérése, „színész”, közösség vezetése, katonai irányítás.
10. A sámánság vallási hagyománya. A révülés – a sámán utazása (segítő szellem, sarki hisztéria, szkizofrénia, vallásos transz, a sámán utazása, mint drámai játék). A magyar táltos-hit, és maradványai.
11. A tibeti pön (t: bon) vallás. A pön elterjedésének mitikus története, Nyátri Cenpo (t: gNya’-khri bTsan-po) és Drikum Cenpo (t: Gri-'gum bTsan-po) élete. A háromféle pön: az ősi cshol phön (t: ’jolbon), a temető pön (t: 'khyar-bon), és az átváltozott pön (t: 'gyur bon, vagy bsgyur bon). Senráp Mivó életlegendája (t: gShen-rab Mi-bo).
12. A tibeti pön (t: bon) vallás. A kilenc thekpá (t: theg-pa). A pön panteon. A pön „pap” (t: khri-pa vagy lha-pa) szerepköre. A pön rituálék, pön orvoslás.
13. A japán sintó (j: shintô). Ainu hitvilág és mitológia. A sintó formái: szentély sintó (j: jinja shintô), felekezeti sintó (j: kyôha shintô), állami sintó (j: kokka shintô), népi sintó (j: minzoku shintô). A sintó rövid története.
14. A japán sintó (j: shintô). A kami (j: kami) fogalma. A sintó kozmológia. A dzsindzsa (j: jinja) elrendezése. Szertartások, ünnepek (j: matsuri).